BEZ KOMPLIKACJI I PROBLEMÓW

Projektowanie farm fotowoltaicznych

Przygotujemy dla Ciebie projekt wydajnej farmy fotowoltaicznej

Energia odnawialna z biegiem czasu stanie się podstawą miksu energetycznego w kraju.  Już teraz w słoneczny dzień wiosenny w marcu 2024, padł rekord - produkcja z systemów PV wyniosła 10,2 GWh przy zapotrzebowaniu ok 23 GWh. Pokazuje to jak mocno trend na pozyskiwanie energii słonecznej jest aktualny w naszym kraju. 

Projektowanie farm fotowoltaicznych obejmuje stworzenie koncepcji instalacji fotowoltaicznych a następnie dokumentacji technicznej umożliwiającej jej budowę. Dokumentacja musi  spełniać warunki przyłączenia narzucone przez operatora sieci dystrybucyjnej oraz warunki środowiskowo-prawne, wynikające z  przepisów krajowych ale również lokalnych ( czyt. MPZP, WZ).

W przypadku, gdy dokumentacja nie spełnia wymagań operatora sieci dystrybucyjnej lub norm środowiskowo-prawnych, konieczne może być jej ponowne dostosowanie i przedstawienie do akceptacji.

Należy pamiętać, że nieprawidłowo opracowana dokumentacja może skutkować opóźnieniami w procesie przyłączenia oraz potencjalnymi problemami związanych z bezpieczeństwem i ochroną środowiska. Dlatego też, ważne jest aby firma odpowiedzialna za opracowanie dokumentacji technicznej posiadała odpowiednią wiedzę i doświadczenie w dziedzinie instalacji elektrycznych oraz znajomość obowiązujących przepisów i norm branżowych.

Jak projektowane są farmy fotowoltaiczne?

Najczęstsze problemy i wyzwania dla inwestorów w procesie budowy 

Brak mocy przyłączeniowych

Brak mocy przyłączeniowych może stanowić poważny problem podczas realizacji projektu farmy fotowoltaicznej. Na każdym etapie projektowania i budowy elektrowni fotowoltaicznej ważne jest uzyskanie pozwolenia na przyłączenie do sieci. Niestety sieci są przysłowiowo mówiąc zapchane. Mimo planowanych prac, operatorzy sieci nie nadarzają za przyrostem mocy z PV przyłączanych przez wytwórców. Wiąże się to z dużym problemem w dyspozycji tymi mocami.

Weryfikacja możliwości przyłączenia jest możliwa u każdego Operatora - poniżej przykład  dostępnych mocy z PGE - stan na I kwartał 2024. 

Realizacja 0 eksport

Model 0 eksport, jest  odpowiedzią zakładów energetycznych na brak mocy przyłączeniowych. Model sprawdza się zwłaszcza dla dużych zakładów produkcyjnych, gdzie zużycie często jest znacznie większe, niż możliwości powierzchniowe np. dachów.

Dzięki temu modelowi, możliwa jest budowa instalacji na tzw. potrzeby własne - bez możliwości wysyłki do sieci. Wiążę się to z ograniczeniem mocy poprzez zaawansowane układy telemechaniki, które możecie zaprojektować u nas. 

Telemechanika i jej koszt

W przypadku  budowy farmy, zwłaszcza na zakładach produkcyjnych oraz w systemie 0 eksport, inwestorzy często nie są świadomi, jak  wysoki  jest koszt telemechaniki dla tych systemów.

Już dla instalacji 150 kW trzeba się liczyć z kosztami rzędu 30-40 tysięcy za samą aparaturę, a pozostaje jeszcze kwestia dokumentacji i odbiorów.

Błąd w doborze elementów PV

Proces opracowania koncepcji dla budowy farm fotowoltaicznych, zawsze rozpoczyna się od wstępnego doboru komponentów. Niestety, wielu inwestorów oraz zleceniodawców, popełnia błąd w doborze paneli fotowoltaicznych do inwerterów, nie uwzględnia trudności z połączeniami strony DC oraz podstawowych parametrów inwerterów oraz modułów.

Wyłączenia instalacji PV

Mimo, że inwestycja w farmy fotowoltaiczne, powinna być bardzo rentowna, z przyrostem mocy pojawiły się komplikacje. Dotyczą one mocy chwilowej PV przyłączonych do sieci elektroenergetycznej.  Pierwsze wyłączenia zaczynają się wiosną - dzięki systemowi telemechaniki, OSD są w stanie zdalnie wyłączać  farmę. 

Porozmawiajmy o projekcie Twojej farmy fotowoltaicznej

Ile kosztuje projekt farmy fotowoltaicznej?

Koszt projektu farmy fotowoltaicznej uzależniony jest m.in od:

Zaprojektuj swoją farmę fotowoltaiczną, bez komplikacji i problemów. 

Zajmujemy się procesem projektowania od A do Z.

W praktyce oznacza to, że po przekazaniu nam odpowiednich dokumentów (pełnomocnictw) oraz wytycznych do projektu, możesz całkowicie spokojnie czekać na jego realizację.

Wykonujemy projekty kompleksowo - proces od złożenia warunków przyłączeniowych, WZ itd do uzgodnienia z operatorem trwa ok 3-4 miesięcy - wszystko zależne jest od tego jak szybko otrzymujemy decyzję z urzędów.

Zrealizowaliśmy wiele projektów zarówno mniejszych (150 KW) jak i większych (4 MW). Projekty wykonujemy ze starannością i dbałością o aspekty techniczne ale również cenowe.

Znajdziemy rozwiązanie dostosowane do Twoich potrzeb.