Blog o fotowoltaice
Uzgodnienia ppoż - na czym to polega i Kiedy je wykonać?
Od 19 września 2020 roku konieczne jest otrzymanie potwierdzenia od rzeczoznawcy, że nowo projektowana instalacja fotowoltaiczna spełnia wymagania dotyczące ochrony przeciwpożarowej, jeśli łączna moc modułów przekracza 6,5 kWp.
Projekt takiej instalacji będzie wymagał obowiązkowego uzgodnienia zgodności z wymaganiami ochrony przeciwpożarowej, zgodnie z Art. 29 ust. 4 pkt. 3 lit. c. (Dz. U. 2020 poz. 1333). Opisy procedur są ogólnodostępne np. tutaj
Obowiązek dotyczy każdej inwestycji dla której moc generatora przekracza 6,5 kW – grunt, dom, firma czy nawet ROZBUDOWA INSTALACJI POWYŻEJ 6,5 kW.
Kto ma obowiązek wykonać uzgodnienia ppoż?
Do uzgodnienia zobowiązany jest inwestor lub prawny administrator obiektu budowlanego. Można oczywiście scedować taki obowiązek na firmę instalatorską czy profesjonalną firmę zajmującą się uzgodnieniami, wiążę się to zazwyczaj z dodatkowym kosztem oraz przekazaniem odpowiedniego pełnomocnictwa.
Co wchodzi w skład uzgodnienia?
CZY MOJA INSTALACJA WYMAGA DODATKOWYCH URZĄDZEŃ?
Obowiązek montażu dodatkowych rozłączników to wymysł jak i sensowne rozwiązanie jednocześnie. Pod kątem bezpieczeństwa, mamy jak najbardziej podstawy, żeby zastosować dodatkowe urządzenia zabezpieczające. Dlaczego dopiero powyżej 6,5 kW? To jest właśnie absurd ustawy. Instalacja 6,5 kW , poza napięciami ( i to nie zawsze) – niewiele różni się od instalacji 2 czy 3 kW. Zgodnie z prawem budowlanym, możemy podzielić instalacje na dwie grupy: te które wymagają dodatkowych rozłączników oraz te, w których taka potrzeba nie zachodzi.
Podział znajdziecie na naszej stronie Uzgodnienia PPOŻ.
Przejdźmy do konkretów – dlaczego budynek jednorodzinny ( zabudowanie pobliskie) nie wymaga rozłącznika?
Budynek wolno stojący albo budynek w zabudowie bliźniaczej, szeregowej lub grupowej, służący zaspokajaniu potrzeb mieszkaniowych, stanowiący konstrukcyjnie samodzielną całość, w którym dopuszcza się wydzielenie nie więcej niż dwóch lokali mieszkalnych albo jednego lokalu mieszkalnego i lokalu użytkowego o powierzchni całkowitej nieprzekraczającej 30% powierzchni całkowitej budynku.
Definicja budynku jednorodzinnego
Wobec powyższego – nasz budynek jednorodzinny jest jedną strefą pożarową. Skoro tak – obowiązek montażu rozłączników następuje dopiero w momencie, kiedy kubatura naszego domu przekracza 1000m^3.
Podobnie sytuacja się ma do wszystkich obiektów nisko kubaturowych ( chyba, że obiekt służy np. do przechowywania materiałów wybuchowych – strefa zagrożenia wybuchem), instalacji na zewnątrz oraz całej stronie DC na zewnątrz.
Błędna definicja PWP
Podstawowym błędem popełnianym przez firmy oraz instalatorów, jest niezrozumienie definicji PWP – Przeciwpożarowego Wyłącznika Prądu.
Funkcja, jaką pełni przeciwpożarowy wyłącznik prądu (PWP) w obiektach budowlanych, została określona w Rozporządzeniu Ministra Infrastruktury z dnia 12 kwietnia 2002 roku w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie (tekst jednolity: Dz.U. z 2019 r., poz. 1065 z późniejszymi zmianami).
Warunki montażu i wymagania co do PWP:
- Montaż w strefach pożarowych powyżej 1000 m3
- Montaż w obiektach ze strefami zagrożenia wybuchem
- Montaż przy głównym wejściu, głównym zasilaniu lub innym widocznym i łatwo dostępnym miejscu.
Efektem zadziałania PWP jest odciąć dopływ energii elektrycznej do wszystkich odbiorników z wyjątkiem obwodów zasilających instalacje i urządzenia, których funkcjonowanie jest niezbędne podczas pożaru.
Istnieją dwie metody wyzwalania PWP:
- ręcznie – wyłączenie następuje poprzez przestawienie dźwigni aparatu. Jest to również metoda stosowana jako rezerwowa, kiedy automat by nie zadziałał.
- zdalnie – zadziałanie aparatu wykonawczego następuje przez wyzwolenie przycisku sterującego i tym samym zadziałanie wyzwalacza wzrostowego lub podnapięciowego w aparacie.
Gdzie zatem błąd?
Otóż instalatorzy i firmy monterskie, regularnie montują różnego rodzaju rozwiązania typu rozłączniki izolacyjne DC, ROP czy nawet automaty – mylnie nazywając je przeciwpożarowym wyłącznikiem prądu.
Jaki jest tego efekt?
- Przede wszystkim wprowadzenie służ ratowniczych w błąd. Strażak po zbiciu szybki, zakłada, że przycisk działa jak PWP bo jest tak podpisany. Niestety większość zasilania budynku w dalszym ciągu działa.
- Komplikacje związane z odbiorami instalacji – PWP powinno być przyciskiem certyfikowanym. W Polsce jest tylko jeden producent, posiadający pełną certyfikację , stąd też poprzez złe nazewnictwo urządzeń, często dochodzi do zbędnych komplikacji podczas odbioru instalacji w PSP.
- Konsekwencje prawne – stosując i oznaczając przycisk niezgodnie z jego przeznaczeniem, w przypadku jakiejkolwiek awarii nie ma szans na wygranie sprawy.
- NIE ISTNIEJE PWP DLA INSTALACJI FOTOWOLTAICZNEJ!!
- PROJOY, SANTON, FOXESS BOX NIE SĄ RÓWNOWAŻNE Z PWP
CO POWINNO ZAWIERAĆ UZGODNIENIE
Na rynku istnieje wiele teorii, dotyczących uzgodnień. Zgodnie z prawem, projekt powinien zawierać i poruszyć następujące kwestie:
- Opis techniczny obiektu, na którym powstanie instalacja
- Rodzaj budynku z podziałem na kategorie ochrony przeciwpożarowej, ochrony zagrożenia ludzi, jego ogólna charakterystyka z podziałem na strefy pożarowe, kubaturą czy kondygnacjami.
- Dane lokalizacyjne obiektu
- Specyfika rozwiązań projektowych
tu powinny zostać zawarte informacje o zastosowanych urządzeniach i ich ilości.- Moduły fotowoltaiczne – generator
- Inwertery – przekształniki
- Magazyn energii
- Opis rozwiązań okablowania
- Opisy tras kablowych DC oraz dobór przekrojów okablowania poparty obliczeniami
- Dobór zabezpieczeń DC zgodnie z przepisami i normami prawa budowlanego
- Opisy tras kablowych AC oraz dobór przekrojów okablowania poparty obliczeniami
- Dobór zabezpieczeń AC zgodnie z przepisami i normami prawa budowlanego.
- Informacja na temat połączeń wyrównawczych, ochrony przeciwporażeniowej, ochrony przed przepięciami
- Informacja o sieci elektroenergetycznej obiektu
- Opis zagrożen pożarowych :
- Sklasyfikowanie budynku do odpowiedniej kategorii przeciwpożarowej
- Podział obiektu na strefy pożarowe wraz z ich powierzchnią
- Informacje na temat ewakuacji i procedur ewakuacyjnych
- Wzór oznakowania instalacji fotowoltaicznej
- Schemat instalacji fotowoltaicznej
- Plan z oznaczeniem poszczególnych elementów instalacji
- Karty katalogowe produktów.
Kto może wykonać projekt
Projekt instalacji może być wykonany przez każdą osobę z odpowiednią wiedzą i doświadczeniem, posiadającą:
- Uprawnienia UDT OZE
- Uprawnienia elektryczne SEP E1/D1 - dotyczy dokumentacji POWYKONAWCZEJ mikro instalacji
- Uprawnienia budowlane w zakresie sieci elektroenergetycznych.
Projekt uzgodnienia jak sama nazwa wskazuje akceptuje i potwierdza Rzeczoznawca do spraw zabezpieczeń przeciwpożarowych. Zaakceptowany projekt stanowi podstawę solidną podstawę prawną.